ГП ОФ БРАЗИЛ 1983: Утрка у којој нико није био ДРУГИ

Утрка за бразилски ГП пре 37 година била је посебна из два разлога.

Била је то последња трка у којој је учествовао тркачки аутомобил са погоном Цосвортх ДФВ, са којим се такмиче од 1967. године, освојио је поле позицију. То је било то Кеке Росберг, Фински тркач Виллиамс, који је такође започео трку са прве стартне позиције, али убрзо га је престигао Нелсон Пикует v Брабхам и на крају је такође славио победу. И то је било то позиција задњег пола за аутомобил са атмосферским мотором до 1989.

У исто време, то је била трка на којој нико други није био. Годину дана пре него што су дошли Брабхам почео је са пуњењем горива средином трке, јер су лакши аутомобили били знатно бржи током трке, а ускоро су уследили и остали тимови, тако да су у средини трке Росберг се претворио у јаме, где је први пут напуњен ове сезоне, мањим ватром.

Овако је запалио гориво за Росберг Виллиамс. - Фото: ИоуТубе

Кад су га искључили, Кеке је скочио назад до аутомобила, одјурио је сјајну трку и завршио на другом месту. Једини проблем је био што је изашао са јаме са гурање помогло механици, што је било противно правилима, тако да га је ФИА једноставно дисквалификовала.

Резиме онога што се десило на бразилској ГП у сезони 1983. Розбергов стан можете гледати у јама од 10:35 надаље.

Све у свему, била је то само добра вест Росбергод стране ГП Бразила дисквалификовани са другог места годину дана раније. Када они Ники Лауда in Јацкуес Лаффите већ мислили да су освојили друго и треће место, Алаин Прост али поента, ФИА је објавила из само њему познатих разлога да друго место остаје празно, што је јединствен догађај у историји Формуле 1.

Комесари су донијели још једну необичну одлуку да се тркачки викенд, такви какви јесу Андрео де Цесариса, који је промашио вагање, лако је искључен из квалификација и саме трке.