ВН Шпаније МотоГП: ЈАЦК МИЛЛЕР за прву победу са Дуцатијем

Јацк Миллер је победник трке за Велику награду Шпаније у Јерезу. Аустралијанцу је ово друга победа у класи МотоГП, прва после Велике награде Холандије 2016. и истовремено велика победа након тешког почетка каријере фабричког тркача Дуцатија.

На постољу су завршили и Милеров саиграч Францесцо Багнаиа, који је повео на Светском првенству, и тркач Петронас Иамахе Францо Морбиделли.

Милер је повео са Дуцатијем готово очекивано на старту трке, док је Куартараро склизнуо на четврто место, иза Морбиделлија и Багнаиа. Потом је претекао последњег на крају другог круга, а Морбиделија у следећем. Вратио се у вођство на крају четвртог круга када је претекао Милера у последњем углу, а затим полако стекао неку предност.

Тркач Иамахе повео је у осмом кругу са скоро секунду предности, а разлику је повећао Миллеру само у следећим круговима. Али када је већ изгледало да ће славити трећу узастопну победу у сезони, у 14. кругу изгубио је скоро половину свог вођства од 1.5 секунде, а разлог томе били су проблеми са грчевима у руци. То је био понављајући проблем због којег је већ био подвргнут операцији 2019. Због проблема је могао беспомоћно да гледа само када га је Миллер претекао у 16. рунди и изгубио још једно место у наредне две рунде.

Миллер је повећао вођство на 1.5 секунде у вођству, а затим је мало попустио и дозволио Багнаи-у да приђе на секунду заостатка. Аустралијанац је поново убрзао у последњем кругу и по и до циља га довео са више од друге предности и прославио прву победу у улози тркача Дуцатија, другу у каријери.

Багнаиа је Дуцатију приредио изненађење са другим местом, јер стаза у Јерезу није обојена на њихову кожу, али су ипак прославили двоструку победу.

Фабричке тркаче Дуцатија пратили су на подијуму Морбиделли са Петронас СРТ Иамахом, а Такааки Накагами се радовао четвртом месту након гадног пада у Портимау упркос видљивим проблемима. Јапанац је био најбоље рангирани Хонда тркач.

Актуелни светски шампион Јоан Мир завршио је трку на задржаном петом месту, док је Алеик Еспаргаро био шести на мотоциклу Априлиа.

Седми је био други Иамахин фабрички тркач, Маверицк Виналес, праћен Јоханн Зарцо у првих десет, као и Хондини фабрички тркачи Марц Маркуез и Пол Еспаргаро.

Мигуел Оливеира је био најбоље рангирани КТМ тркач са 11. местом, завршивши трку испред Хондиног вилд вилд тркача Стефана Брадла и Куартарара. Последње бодове сакупили су Тецх3 тркачи Данило Петруцци и Икер Лецуона.

Багнаиа сада води у шампионату са два бода предности испред Куартарара и још 16 над Виналесом, који је трећи.

Фабио Куартараро, који је трку започео са најбоље стартне позиције, након вођства у првој половини трке, у другој је склизнуо на коначно тринаесто место, пошто је имао тешке проблеме са грчевима у руци, односно са тзв. позвао ручна пумпа.