МотоГП ВАЛЕНЦИЈА: Трострука победа ДУЦАТИ-ја, РОССИ-ја на ЕМОТИВНОМ ОПРОШТАЈУ ТЕН

Франческо Бањаја славио је победу у финалу сезоне 2021. На подијуму су му друштво правили Хорхе Мартин и Џек Милер. Валентино Роси је завршио десети у својој последњој трци у каријери.

То је први пут у историји светског шампионата у мотоциклизму Дукати заузео сва три места на постољу. Закорачио је на највиши Францесцо Багнаиа, на другом Јорге Мартин а до трећег Јацк Миллер. Дукати је обезбедио и титулу шампиона међу тимовима.

„Мој шлем и таква трка били су прави начин да се опростим од Валеа како треба и да му се захвалим за све што је учинио за нас на ВР46 академији,“ рекао је после победе Багнаиа. „Ова трка је за Валеју. Веома сам срећан. Овог пута смо били међу најбржима овде. То што смо тако завршили сезону је фантастично.”

Јорге Мартин најбрже извукао са пол позиције на старту трке. Били су иза њега Млинар, Јоан Мир (Сузуки), Багнаиа у Фабију Квартално (Иамаха). Роси био на деветом месту после првог кола.

Пеко Бањаја је своју победу у Валенсији посветио свом учитељу Валентину Росију.

Напредовао је Багнаиа, који је први претекао Миллер а онда још мира и почео лов на водећег Мартина. Алекс је такође поправио своју позицију Бубрези (Сузуки), који је такође претекао мира и попео се на треће место. Милер је тада такође изгубио пето место против Квартално. У једанаестом је колу Бубрези, који је тада био трећи, пао је са којим су мартин in Багнаиа на челу пола секунде пре Мира који га је пратио Млинар. У овом тренутку је Квартално изгубио контакт са прва четири.

Багнаиа притиснуо је Мартина, али дуго није проналазио пут поред придошлице. На крају 15. круга Италијан је коначно претекао Шпанца и повео и почео да му се удаљава. Девет кругова је до краја трке Млинар претекао мира и попео се на треће место. Возач Сузуки, прошлогодишњи светски шампион, ове сезоне није водио ни један круг у трци. Овим је први светски шампион после Ницки Хаидн 2007. који у години у којој је одбранио титулу није победио ни у једној трци.

На врху се ништа није променило у последњој фази трке. Багнаиа стигао је до циља за своју четврту победу у сезони без грешке. мартин крунисан је као други најбољи новајлија године, треће место је припало Миллер.

Валентино Росси (Петронас Јамаха) је завршио веома солидно на свом 432. и последњем Гранд Прику десето место. Деветоструки шампион је заједно завршио своју 26. и последњу сезону 18. место. Занимљива је чињеница да је Роси учествовао у чак 44,2 одсто свих трка Светског првенства МотоГП.